Електроний посібник з
дисципліни "Мікропроцесорні системи"
 
Дипломный проект
                                            2. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО МІКРОКОНТРОЛЕРИ

  Перші мікропроцесорні пристрої з'явилися на ринку в 1973 р. Фірма Intеl запропонувала власне мікропроцесорний комплект - сам мікропроцесор Intеl 8080 у вигляді одного кристала й комплект периферійних пристроїв у вигляді окремих ВІС, що містять паралельний інтерфейс, контролер переривань, таймер триканальний, контролер прямого доступу до пам'яті й модуль послідовного інтерфейсу. Побудова систем керування, що працюють у реальному часі, коли реакція системи на мінливі параметри об'єкта повинна бути миттєвою (швидкою), виходила громіздкою і недешевою. Удосконалення мікропроцесорів (збільшення розрядності й частоти тактування відбувається відповідно до прогресу технологій, а для систем керування, працюючих у реальному часі, фірмою Intеl була запропонована структура ВІС, у якої на один кристал, крім мікропроцесора, інтегровано всі периферійні пристрої: паралельний інтерфейс, таймери, контролер переривань, послідовний інтерфейс, пам'ять програм і пам'ять даних. Це дозволило скоротити апаратні витрати й здешевити системи керування. Такі ВІС одержали назву мікроконтролери (МК). Перший      МК фірмою Intеl мав марку 8051 АН (у СРСР було випущено аналог ДО1816ВЕ51), а сім’я мікроконтролерів одержала позначення МCS-51.
  Архітектура сімейства МCS-51 виявилася настільки вдалою, що серед 8- розрядних мікроконтролерів на світовому ринку вже багато років вона займає лідируючі позиції. Крім фірми Intеl, мікроконтролери з архітектурою МCS-51 випускають фірми Siemens, Philips, Atmel та ін.
  Удосконалення технології й підвищення ступеня інтеграції розширюють функції периферійних пристроїв, збільшують продуктивність, обсяги пам'яті програм і даних, але саме ядро команд МCS-51 залишається повністю сумісним з молодшими моделями, що дозволяє використовувати величезний накопичений досвід розробки й налагодження програмного забезпечення.